WYMIANA „59”

O TYM JAK WYMIANA „59” MOŻE PRZEOBRAZIĆ SIĘ W PRAWDZIWĄ MIĘDZYNARODOWĄ PRZYJAŹŃ.

IMG_20180403_155334_resized_20180408_103603717
Juniorki z SV9 i SP9ETE junior na Ochodzitej w Koniakowie z widokiem na Tatry                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      
IMG_20180406_183456_resized_20180408_082952479
SV9IOO  Giota,  SV9IOQ  Ioannis, SP9ETE Darek                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    W dniu 7 kwietnia nasz klub SP9KAT odwiedzili niecodzienni goście: SV9IOO – Giota, SV9IOQ – Ioannis wraz z dziećmi. Przyjaźń z krótkofalowcami z Krety została nawiązana podczas DX Ekspedycji do SV9 w 2015r. Giota i Ioannis przyjechali do SP9 na tydzień ze swoimi córkami Tzeni i Marianą (7 i 10 lat). Dzięki zaangażowaniu SQ9IWS, SQ9MSA wraz z córkami oraz SP9ETE z rodziną nasi przyjaciele spędzili rodzinne Święta Wielkanocne oraz kolejne 5 dni w domowej atmosferze, poznając nasz region od Jury Krakowsko-Częstochowskiej przez Kraków po Trójstyk w okolicach Koniakowa. Podziękowania należą się również SP9NLT, SP9ONC, SP9JKB i SP9GNM za poświęcone środki i czas. Na łączności radiowe nie było wiele czasu (był to przyjazd rodzinny). Ioannis SP/SV9IOQ pojawił się na chwilę na naszej bielskiej częstotliwości 145.250 MHz wołając CQ. Mikrofon w języku angielskim dzielnie podjął Zbyszek SP9XZA nawiązując kilku minutowe miłe QSO. Warto wspomnieć, że od 2015r. nasz klub przyznaje honorowe członkostwa krótkofalowcom i sponsorom życzliwym SP9KAT. Loannis jest pierwszą osobą, której przypadł taki zaszczyt. Ioannis udzielił nam wielkiej pomocy przy organizacji wyjazdu radiowego na Kretę.
Nasi goście podczas pobytu doznali przede wszystkim szoku kulinarnego.
W szczególności zaskoczyły ich żurek i kwaśnica. Ekstremalne warunki pogodowe, jak na mieszkańców basenu Morza Śródziemnego spotkały ich na Zamku Ogrodzieniec – odczuwalna temperatura minus 10 stopni Celsjusza (porywisty wiatr przy 0 stopniach). Kretańczycy zachwycali się ilością lasów w Beskidach, a małe greczynki po raz pierwszy w życiu jeździły na sankach i siedziały w szybowcu na lotnisku w Międzybrodziu Żywieckim (niestety nie udało się polecieć ze względu na dużą grząskość lotniska po zimie). Na sankach udało się pozjeżdżać na świetnie przygotowanym stoku Klepki Wisła Malinka. Wyciąg był już nieczynny więc stok był tylko dla Greków:). Co za frajda jechać na sankach 500  metrów w pełnym słońcu i temperaturze +15 stopni Celsjusza.  Ciekawostką jest to, że Ioannis zainteresował się tematem radioorientacji sportowej i całkiem prawdopodobne jest to, że podczas Mistrzostw Świata w 2022r. organizowanych przez Bielskie Stowarzyszenie Radioorientacji Sportowej i SP9KAT w Bielsku-Białej pojawi się również reprezentacja Grecji, której dotąd nie było na Mistrzostwach Świata…:).
Jesteśmy przekonani, że to nie pierwsi i ostatni goście ze Świata w SP9KAT. W tym roku członkowie SP9KAT ruszają dalej w świat, tym razem do Kirgistanu i kto wie … może ze zwyczajnej wymiany „59” stworzą się kolejne trwałe przyjaźnie międzynarodowe, a słowo „rodzina krótkofalarska” nabierze znowu prawdziwego znaczenia:).
pozdrawiam
Darek

Dodaj komentarz