Spotkanie techniczne BASR.

scar100_qslW dniu 28 czerwca odbyło się spotkanie techniczne „Aspekty techniczne łączności w pasmach 10,4 i 2,4 GHz przez nowego satelitę Es˙Hail2” w Kozach w Pałacu Czeczów. Organizatorem był klub SP9KOZ.
Na spotkaniu zostały zaprezentowane możliwości pracy przez satelitę Es’Hail2 – QO-100 w prezentacjach przedstawionych przez Piotr SP9LVZ, Darka SP9DLM, Wieśka SP9GNP i Tomka SP9NLT. Przedstawiono niezbędny sprzęt do łączności przez satelitę wg.  projektów „bułgarskiego” (transverter na 2,4 GHz), „portugalskiego” (up-konwerter 2,4 GHz) oraz własne wykonania, w tym przeróbki telewizyjnych konwerterów odbiorczych na pasmo 10,4 Ghz. Po zabudowie anten na pasma 10,4 GH zi 2,4 Ghz przeprowadziliśmy nasłuch stacji amatorskich z  satelity oraz zrealizowaliśmy test słyszalności przez satelitę z konwertera „bułgarskiego”.

Piotr SP9LVZ

Kozy_spotkanie_male stanoiwsko radiowe 02 01 test satelita 08 06 04 03

Zaproszenie na XIV Piknik Eterowy.

Zaproszenie na XIV Piknik Eterowy SP-OK-OM
Istebna-Kubalonka 13-14 lipca 2019

 

Serdecznie zapraszamy w dniach 13 i 14 lipca 2019 (sobota, niedziela) na:
XIV Piknik Eterowy SP, OK i OM – Istebna-Kubalonka 2019.

Miejsce: „Karczma Kubalonka” Kubalonka 1277, 43-470 Istebna; www.kubalonka.pl

Karczma Kubalonka również znajduje się w przepięknym miejscu widokowym przy malowniczej trasie turystycznej zwanej Pętlą Beskidzką.
Zmiana miejsca tegorocznego Pikniku Eterowego jest jednorazowa i wynika z faktu,
że w DW „Koronka” w tym czasie planowany jest remont sali i zaplecza. Dość późno otrzymaliśmy informację o tym fakcie, stąd nieco późniejsza informacja o Pikniku.

Wszystkich  zainteresowanych, którzy jak co roku chcą spędzić mile czas w gronie koleżanek, kolegów i przyjaciół będących pasjonatami radia i fal eteru serdecznie zapraszamy do Istebnej Kubalonki na czternaste już spotkanie krótkofalarskie.

Spotykamy się w Gminie Istebna od kilkunastu już lat we wspaniałym prawie rodzinnym gronie w otoczeniu uroczego beskidzkiego krajobrazu.

I tym razem Piknik Eterowy jest imprezą towarzyszącą XXIII Dniom Gminy Istebna.

Szczegóły dotyczące programu podamy po uzgodnieniu z Gospodarzem Obiektu.

Noclegi można już rezerwować u Pani Marzeny Baczyńskiej tel. 605 088 405.
Wyższy standard, więc koszt 50,00 zł /osobę za dobę.

Jeżeli nocleg będzie ze śniadaniem, wtedy odpowiednio 60,00 zł.
W tej lokalizacji niestety nie ma żadnej możliwości biwakowania w jakiejkolwiek formie.
Parking ogólnodostępny po drugiej stronie ulicy.

Rejestracja i przywitanie pierwszych gości: sobota od godz. 9-tej. Każdy uczestnik otrzyma okolicznościowy identyfikator, będący niejako potwierdzeniem udziału w Pikniku. Startujemy o godz. 10-tej, pewnie jak zwykle hucznie.

Bliższe informacje dotyczące szczegółowego programu dostępne będą na stronie www.sp9psb.prv.pl  oraz www.pzk.katowice.pl  oraz na FB.

Ze względów organizacyjnych zachęcamy do rejestrowania się poprzez wysłanie maila potwierdzającego swoje uczestnictwo na adres organizatora: sp9fhz@gmail.com

Do kolejnego zobaczenia na Kubalonce, gdzie zaprasza
w imieniu Śląskiego Oddziału Terenowego PZK
oraz Żywieckiego Klubu Krótkofalowców SP9PSB,
Henryk SP9FHZ, Józef SQ9EJ

e-mail sp9fhz@gmail.com, tel. 502-286-600.

 

Istebna, dnia 15.06.2019

Spotkanie techniczne BASR 2019

scar100_qslSpotkanie techniczne BASR 2019
„Aspekty techniczne łączności w pasmach 10,4 i 2,4 GHz przez nowego satelitę Es’Hail2 czyli QOscar-100” odbędzie się 28 czerwca 2019 w Kozach, Pałac Czeczów, w godz. 16.00-19.00, sala plastyczna I piętro + zajęcia w terenie.
W planie:
– omówienie parametrów technicznych satelity QOscar-100,
– przedstawianie sprzętu niezbędnego do prowadzenia łączności oraz wymogów       technicznych
– konwerter 10,4 GHz, transverter 2,4 Ghz, okablowanie, wzmacniacze, anteny,
– nasłuch satelity przez konwerter RTL SDR programowo na komputerze oraz     zmodyfikowany konwerter 10,4 Ghz na transceiverze 430 MHz,
– w miarę możliwości pokaz łączności przez satelitę,
– wymiana doświadczeń z pracy przez satelitę.
 Piotr SP9LVZ

SP9QMG SK

Z żalem informujemy, że zmarła nasza Koleżanka

Ela Brzozowska SP9QMG.

Wiele lat działała z zapałem na rzecz rozwoju krótkofalarstwa w Bielsku Białej. Na początku lat ’90 była w grupie założycieli Bielskiego Stowarzyszenie Krótkofalowców i Radiotelefonistów CB, następnie związała się z Radioklubem Beskidzkim SP9KAT. 

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w poniedziałek 29 kwietnia  o godz. 13:00                 w kościele  Ewangelicko-Augsburskim w Starym Bielsku
ul. Pod Grodziskiem 9

Zakłócenia na SR9BSR.

W związku z uporczywym zakłócaniem pracy przemiennika SR9BSR, który pracuje w ramach Beskidzkiej Sieci Ratunkowej, poprzez stawianie fali nośnej modulowanej DMR bez identyfikacji przyznanym znakiem krótkofalarskim zostało przygotowane zawiadomienie do Urzędu Komunikacji Elektronicznej o łamaniu przepisów:
Regulamin Radiokomunikacyjny ITU: ust.25.9 &5 pkt. 2: „W czasie transmisji stacje amatorskie powinny transmitować swój sygnał wywoławczy powtarzany w krótkich odstępach czasu.”
“Prawo telekomunikacyjne” ustawa z dnia 16 lipca 2014r., w zakresie:
Art.208.1. Kto bez wymaganego pozwolenia używa urządzenia radiowego nadawczego lub nadawczo-odbiorczego, podlega karze grzywny w wysokości do 1000 złotych.
2.Jeżeli sprawca czynu określonego w ust.1 działa w sposób uporczywy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
3.Sąd może orzec przepadek urządzeń przeznaczonych lub służących do popełnienia czynu określonego w ust.1 i2, chociażby nie stanowiły one własności sprawcy.
4.Sąd orzeka przepadek urządzeń przeznaczonych lub służących do popełnienia czynu określonego w ust.1 i2, chociażby nie stanowiły one własności sprawcy, jeżeli ich używanie zagraża życiu lub zdrowiu człowieka. Przepis art.195 Kodeksu karnego wykonawczego stosuje się niezależnie od wartości przedmiotów, których przepadek orzeczono.
5.Orzekanie w sprawach o czyny, o których mowa w ust.1, następuje w trybie przepisów Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia
Piotr SP9LVZ

DMR na Trzonce

IMG_1379Kolejny szczęśliwy Posiadacz DMR’a. W zeszłym tygodniu Mirek SP9ONC  dostarczył Mietkowi  SQ9ORZ nowy radiotelefon DMR. Dzięki pomocy Kolegów udało się również zorganizować, do kompletu, nową antenę i kabel.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym.