Gruzja 2016

english_flag

 

Tbilisi,_Georgia_—_View_of_TbilisiRadio Klub Beskidzki SP9KAT robiąc krok na przód w stosunku do swojej ubiegłorocznej wyprawy SX9PL na Kretę organizuje kolejną wyprawę, tym razem do Gruzji. W planie wyprawy oprócz łączności „masowych” DX z radioamatorami z całego świata przewidziane są również krótkie próby radiowej łączności kryzysowej z kolegami, którzy zostaną w Polsce. Terytorium Gruzji ze względu na swoje naturalne zagrożenia (częste powodzie, trzęsienia ziemi etc.) wydaje się być odpowiednim miejscem do przeprowadzenia tego typu prób.

Poza tym krótkofalowcy z SP9KAT chcą pokazać, że nie trzeba organizować kosztownych i odległych wypraw np. na wyspy Pacyfiku aby po prostu dobrze się bawić.

Wyprawa do Gruzji odbędzie się w dniach od 21 do 28 kwietnia 2016 r. Do Tbilisi poleci 9-ciu krótkofalowców: SP9ONC, SQ9AC, SP9ETE, SP9NLT, SQ9OUK, SQ9IWS, SQ9IDL, SQ9ITA, SQ9ITL. Na miejscu dołączą krótkofalowcy z Gruzji m.in.: 4L2M.

Stacja wyprawy będzie pracować używając znaku 4L9PL. Powyższy call sign jest przyznany specjalnie na tą okoliczność przez Gruzińską Narodową Komisję Komunikacyjną (GNNC). Stacja będzie aktywna na pasmach KF od 3,5 do 28 MHz emisjami: CW, SSB, DIGI (na bieżąco będą podawane informacje na DX Cluster’ach o aktualnym QRG stacji).

Stałym QTH stacji będzie stolica regionu Kachetii – Telavi (QTH loc. LN21RV). Wyprawa będzie również aktywna z takich miejsc w terenie jak: Davit Garedża – zespół monastyrów przy granicy z Azerbejdżanem , Park Narodowy Vashlovani, Góry Gomborskie, czy miasteczko Sighnaghi.

Do Gruzji wraz z uczestnikami wyprawy poleci spora ilość sprzętu m.in.: cztery transceivery w tym jeden QRP, zasilanie akumulatorowe, elastyczne ogniwa fotowoltaiczne, anteny: Delta wg. MOPLK, Rybakov, Mini-Delta, Dipol na pasmo 80 metrów oraz testowana antena mobilna typu Screwdriver wg. SP9RIG. Ograniczenia w ilości sprzętu i jego wybór jest podyktowany limitami bagażowymi oraz specyfiką QTH bazy w Gruzji.

Warto podkreślić, że jest to pierwsza tego typu inicjatywa polskich krótkofalowców połączenia wyprawy DX z przeprowadzeniem prób łączności kryzysowej. Wyjazd jest typem nisko-budżetowej Dxpedycji finansowanej z prywatnych środków krótkofalowców przy dofinansowaniu SP9KAT pokrywającym koszt druku kart QSL i promujących wyprawę koszulek.

Jako ciekawostkę zamieszczamy skan naszej licencji:

licencja_re

 

Informację przekazał Darek SP9ETE

Partnerzy wyprawy:

BKS_mini1i qsl_90zl_468x60 rig-9