Seminarium podsumowujące projekt.
W dniu 17 listopada odbyło się najważniejsze wydarzenie w projekcie – Seminarium podsumowujące, a jednocześnie zawiązujące „Beskidzką Amatorską Sieć Ratunkową”.
W trakcie seminarium, które odbyło się w salach Pałacu Czeczów na terenie Gminy Kozy zostały podpisane „Porozumienia w sprawie współpracy przy podejmowaniu działań wspomagających przekazywanie informacji w sytuacjach klęsk żywiołowych, sytuacjach kryzysowych i innych podobnych zdarzeniach zagrażających bezpieczeństwu powszechnemu”.
Porozumienia zostały zawarte pomiędzy 16 jednostkami samorządowymi, a jednostkami reprezentującymi środowisko krótkofalowców.
Jednostki samorządowe, które podpisały porozumienia:
Powiat Bielski
Powiat Cieszyński
Powiat Żywiecki
Powiat Pszczyński
Gmina – Miasto Czechowice-Dziedzice
Gmina – Miasto Pszczyna
Gmina Kozy
Gmina Porąbka
Gmina Chybie
Gmina Dębowiec
Gmina Hażlach
Gmina Goleszów
Gmina Zebrzydowice
Gmina Brenna
Gmina Bestwina
Gmina Miedźna
Środowisko krótkofalowców reprezentowały następujące organizacje:
Centrum Integracji i Rozwoju Regionalnego w Woli, Powiat Pszczyński (Klub SP9KMQ/SP0BASR),
Galicyjskie Stowarzyszenie Salutare z Żywca (Klub SP9PSB/SP0ASRS), Ochotnicza Straż Pożarna w Kozach (Klub SP9KOZ), Beskidzki Klub Krótkofalowców przy PZK (Klub SP9KAT).
Na Seminarium przybyli, zaszczycając swoją obecnością Wiceprezes Polskiego Związku Krótkofalowców Tadeusz Pamięta SP9HQJ oraz Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach Andrzej Szczeponek.
Goście docenili pona półtora roczne zaangażowanie środowiska krótkofalowców z południowej części Województwa Śląskiego w zakresie przygotowania do realizacji zadań w ramach zastępczej radiowej łączności kryzysowej na rzecz jednostek samorządowych. Ze względu na trudny teren do radiowej łączności w pasmach UHF krótkofalowcy, którzy brali udział w projekcie skupili się głównie na zabudowie nowych przemienników w rejonie Beskidów oraz ćwiczenie procedur współpracy z jednostkami samorządowymi w sytuacjach kryzysowych. Efektem jest sformalizowanie współpracy – podpisanie Porozumień. Członkowie Sieci przedstawili bogaty program działania na rok 2017 już po zakończeniu projektu.