Nasi wrócili z Gruzji cało i zdrowo.

Nasi wrócili z Gruzji cało i zdrowo.

29 kwietnia do kraju powrócili uczestnicy wyprawy radiowej Beskidzkiego Radio Klubu SP9KAT. Radiowcy spędzili 8 dni w Gruzji. Wyprawa otrzymała pozwolenie od Ministerstwa Łączności w Tbilisi i znak radiowy 4L9PL. Bielszczanie posiadali zgodę Gruzińskiego Ministerstwa na używanie mocy nadajnika 1000 Wat (wykorzystywali jednak tylko 1/10 tej mocy). Ze względu na trudną sytuację polityczną w tamtym rejonie była to pierwsza tego typu wyprawa od 16 lat do Gruzji!. Bialskim krótkofalowcom udało się nawiązać z terenu Gruzji ponad 3200 łączności radiowych z 66 krajami Świata, promując w ten sposób m.in. Bielsko-Białą i Województwo Śląskie.

Największym sukcesem było dotarcie na wysokość 3000 m n.p.m.  ze sprzętem radiowym w Wielkim Kaukazie (2 metry śniegu!) i nawiązanie z tego miejsca wielu łączności m.in. z: Stanami Zjednoczonymi (dystans 10 tys. km), Izraelem, Cyprem i Polską.

Wielkim sukcesem było również nawiązanie 10 łączności z Polską ze szczytu Tsivi w Górach Gomborskich mocą nadajnika zaledwie 5 Wat!. Nawiązanie łączności tak małą mocą świadczy o skuteczności zastosowanych anten nadawczo-odbiorczych (propagacja nie rozpieszczała).

Jednym z głównych celów wyprawy było przeprowadzenie międzynarodowych prób łączności kryzysowej na wypadek trzęsienia ziemi, powodzi itp. Takie sytuacje mogą dotknąć również nas. Nasi krótkofalowcy pokazali w ten sposób, że są w stanie zapewnić łączność międzynarodową w przypadku braku dostawy energii elektrycznej, Internetu, czy awarii sieci komórkowej na wypadek kataklizmu. Podczas pierwszej próby łączności kryzysowej udało się przekazać komunikat kryzysowy do  polskiej amatorskiej stacji radiowej z Norwegii.

W dniu 25.04.2016 w godzinach od 17.00-20.00 odbyły się generalne próby łączności kryzysowej pomiędzy  naszymi krótkofalowcami nadającymi z Gruzji i stacjami z Bielska-Białej i okolic (stacje Beskidzkiej Amatorskiej Sieci Ratunkowej – BASR). Powyższe stacje są w każdej chwili w stanie zapewnić łączność naszemu regionowi ze Światem na wypadek kataklizmu. Nasi krótkofalowcy z Gruzji przekazali na częstotliwości 14.303 MHz komunikat do Polski o następującej treści: „Brak zagrożenia. Temperatura 25 stopni Celsjusza. Pięciu operatorów 4L9PL zdobyło najwyższy szczyt Gór Gomborskich i nawiązało z tego miejsca dziesięć łączności z Polską. Informacja o działaniach BASR została przekazana trzem krótkofalowcom z Gruzji osobiście.” Po odebraniu komunikatu członkowie grupy BASR z Polski przekazywali w ramach lokalnej sieci na falach ultrakrótkich informacje o słyszalności polskiej stacji z Gruzji i potwierdzali treść komunikatu do stacji sztabowej BASR. Po zakończeniu raportowania, stacja sztabowa nawiązała ponownie łączność radiową z polską stacją w Gruzji przekazując informację o pozytywnym zakończeniu międzynarodowych ćwiczeń łączności kryzysowej.

Podczas pobytu w Gruzji uczestników wyprawy  zachwyciło piękno tego kraju i serdeczność jej mieszkańców. Ludzie są tam bardzo gościnni i serdeczni. Obecnością Bielskich krótkofalowców zainteresowały się lokalne władze przepięknego regionu Kachetii, wyrażając chęć nawiązania współpracy w zakresie międzynarodowej wymiany młodzieży trzech dyscyplin sportowych : krótkofalarstwa (radioorientacji sportowej), modelarstwa szybowcowego oraz Moto Crossu. Podczas spotkania z Prezydentem Miasta Telavi (stolicy Województwa Kachetii), strona gruzińska wyraziła chęć nawiązania współpracy w zakresie wymiany młodzieży i organizacji międzynarodowych zawodów. Beskidzki Radio Klub ma wiele sukcesów w tym zakresie. 4 medale srebrne i 3 medale brązowe w Mistrzostwach Świata i Europy w Radioorientacji Sportowej. Jest to piękna dyscyplina sportu podobna do biegów na orientację. Różnica polega na użyciu radia w celu odnalezienia punktów kontrolnych w terenie.

Nasi radioamatorzy byli zdumieni faktem, że w całej Gruzji jest obecnie tylko 20 aktywnych krótkofalowców, podczas gdy w Polsce jest ich obecnie około 16 tys. , w Niemczech około 50 tysięcy, USA 200 tysięcy, w Japonii ponad milion!.

W Gruzji brakuje również przekaźników radiowych umożliwiających kontakt radiowy z trudno dostępnymi regionami (większość kraju to teren górzysty). W całej Gruzji jest tylko jeden taki przekaźnik. W samym regionie Bielska-Białej jest zainstalowanych aż pięć.

W związku z powyższym, Bielscy krótkofalowcy zaoferowali bezinteresowna pomoc w zakresie przekazania sprzętu krótkofalarskiego, oraz przekazania i zainstalowania przemiennika radiowego w Górach Gomborskich, który zapewni łączność radiową stolicy Tbilisi z wschodnią częścią kraju oraz Armenią i Azerbejdżanem.

Po przyjeździe z Gruzji do krótkofalowców dotarła wiadomość o kłopotach jednego z ich kolegów. Syn jednego z nich, 16-letni Mateusz Kurowski z Wilkowic zachorował na chłonniaka Hodkina. Ze względu na duże koszty zapewnienia sterylnych warunków w domu po operacji Mateusza, członkowie ekspedycji do Gruzji postanowili pomóc chłopakowi poprzez przekazanie wyjątkowej, specjalnie skonstruowanej na wyprawę do Gruzji anteny wg SP9RiG na licytację. Licytacja odbędzie się podczas Międzynarodowych Targów Krótkofalarskich w Friedrichshafen w Niemczech 25 czerwca.

Jeśli Państwo też chcieliby pomoc 16 letniemu Mateuszowi podajemy nr konta:

93 1050 0099 6781 1000 1000 0466

Fundacja Iskierka. Na rzecz dzieci z choroba nowotworowa.

Cel szczegółowy:  Mateusz Kurowski

22 lub 29 maja uczestnicy wyprawy 4L9PL będą gośćmi programu „Telewizyjna Jedynka” na antenie TVP3 Katowice.

Członkowie dziękują wszystkim za miłe łączności. Podziękowania dla zaprzyjaźnionych firm: Cafe +co Delikomat Sp. z o.o., Wektor Sp. z o.o., SP9RIG, SP1BKS Anteny KF, Biura ubezpieczeń Iwona Kania, Wioletta Drzazga oraz qsl.amtak.eu. Specjalme podziękowania dla 4L2M i 4L4GB  Do usłyszenia w przyszłym roku, a skąd czas pokaże…

SP9KAT DX TEAM

Dodaj komentarz